Site Rengi

Schooltopia Projesi: Lise Öğrencileri Kendi Ütopyalarını Yaratıyor!

Schooltopia Projesi: Lise Öğrencileri Kendi Ütopyalarını Yaratıyor!

Schooltopia Projesi kapsamında, öğrenciler yeni normalde okulların geleceğinin ne olacağı üzerine düşündüler. Bunun için 5 farklı ütopyadan hareketle ( Platon – Devlet, Farabi-Erdemli Şehir, Thomas-More Ütopya, Campenella-Güneş Ülkesi ve Bacon-Yeni Atlantis) kendi schooltopialarını yarattılar.

Proje sürecinin başında her okul takımı bir ütopyanın felsefi metin analizlerini yaparak uzmanlaştılar, “Ütopya’dan Schooltopia’ya “ Etkinliğinde  sorumlu oldukları ütopyaları ve o ütopyalardan schooltopiamıza neler aktarabileceklerini öğretmenlerine ve birbirlerine  sundular. Proje süreci boyunca  her şehirden bir öğretmen diğer tüm okulların öğrencilerinin kura usulü belirlendiği karma takımlara mentörlük yaparak hayali ideal okullarını yani “schooltopia”larını oluşturmaları için rehberlik etti.

Proje sonunda ise tüm karma takımların oluşturdukları Schooltopia birimleri sentezlenerek kendi Schooltopia E-kitapları ve sözlerini kendilerinin yazdıkları Schooltopia Marşları bestelendi seslendirildi.

Proje süreci boyunca öğrenciler, “Bilenler Bilmeyenlere Anlatsın” Etkinlik ve uygulama oturumlarıyla web 2.0 araçlarını kullanma becerisi kazandılar.

Isparta Merkez Ahmet Melih Doğan Anadolu Lisesi Felsefe Grubu Öğretmeni Gülistan Göktaş ve Isparta Eğirdir Prof. Dr. Turan Yazgan Anadolu Lisesi Felsefe Grubu Öğretmeni Mehmet Altunay ‘ın kurucusu, Tuzla Halil Türkkan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Felsefe Grubu Öğretmeni Saadet Özbudak, Çanakkale Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sosyal Bilimler Lisesi Felsefe Grubu Öğretmeni Gizem Vapur, Şanlıurfa Atatürk Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Tümay Sarı Dağ ve Polonya The Witold Pilecki School Complex in Zabrze İngilizce Öğretmeni Konrad Malendowicz ‘in yürütücülüğünü yaptığı  Etwinning “ SCHOOLTOPIA” projesi 06.05.2022 tarihinde 41 öğrencisi ile sürecini tamamladı.

Uzman katılımlarıyla Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinden Prof. Dr. Muhammed Demirbilek’ten Güvenli İnternet Eğitimi, Proje rehber öğretmenlerinden biri de olan Çocuklar ve Gruplarla Felsefe Eğitimi Uzmanı F. Saadet ÖZBUDAK’tan P4C uygulaması eğitimleri aldılar.

Detaylı Bilgi (TR): https://online.fliphtml5.com/ccbkd/vkea/

Detaylı Bilgi (ING): https://online.fliphtml5.com/ccbkd/kppt/

Hazırlayan: Sinem Ünal

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.