Site Rengi

Ebedî Barış Üzerine: Felsefi Bir Tasarı – Immanuel Kant

Ebedî Barış Üzerine: Felsefi Bir Tasarı – Immanuel Kant (Çeviren: Celal Yeşilçayır)

Ebedî Barış Üzerine: Felsefi Bir Tasarı – Immanuel Kant
7 Eylül 2021 10:16
0
A+
A-

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz çarşamba günü, yani 1 Eylül, Dünya Barış Günü’ydü. Böyle günler dünyamızın bugünkü durumuna bakarak kolayca anlayabileceğimiz gibi giderek anlamsızlaşsa da bu günü gerçek anlamda kutlayabildiğimiz yarınlar hepimiz için görülebilir olur umarım.

İşte çok yakınlarda geride bıraktığımız bu günü biraz da olsa anlamlı hale getirmek isteyenlere bir kitap önerimiz var: “Ebedî Barış Üzerine: Felsefi Bir Tasarı”. Fol Yayınları etiketiyle ve Celal Yeşilçayır’ın çevirisiyle ikinci baskısını yapan Kant’ın bu önemli çalışması, hep ihtiyacımız olan barışı her durumda bütün alanlarda nasıl sağlayabileceğimizin yolunu gösteriyor.

“Bu eser, Alman filozof Immanuel Kant’ın, insanlığın en eski arayışlarından biri olan ‘Barışı nasıl tesis etmeli?’ sorusuna cevap arayışının ürünüdür.

Şüphesiz bu soruyu ilk soran Kant değildi. Augustinus, Aquinalı Thomas, Erasmus, Leibniz, William Penn ve Saint-Pierre de bu soruyu sormuşlar ve cevabı tanrısal argümanlarda bulmuşlardı. Ancak Kant hem soruyu hem de cevabı değiştirdi. O, ‘barış’ın değil, ‘ebedî barış’ın peşindeydi. Cevabı ise tanrısal ve dinî değil, ‘hukuki’ temelde verecekti.

Kant’ın bu eserini, sömürgecilik faaliyetlerinin ve ülkelerin güç yoluyla ilhak edilişinin yoğun olarak görüldüğü bir dönemde kaleme almış olması şüphesiz rastlantı değildir. Fransa ve Prusya arasındaki Basel Barış Antlaşması’ndan (1795) Birleşmiş Milletler’e ve ‘ebedî’ barışla ilgili her düşüncemizde Kant’ın bu eserinin doğrudan etkisini gözlemleyebiliriz.

Kant’ın, savaş olgusunun daimî olarak insanlık tarihinden kalkması amacıyla kaleme aldığı bu değerli çalışmayı, Celal Yeşilçayır çevirisi ile sunuyoruz.”

https://www.folkitap.com/ebedi-baris-uzerine-felsefi-bir-tasari

Hazırlayan: Beste NÂSIR

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.