Site Rengi

Felsefe ve Çocuk | Gareth B. Matthews

Felsefe ve Çocuk | Gareth B. Matthews

Çocuklar ve Topluluklar İçin Felsefe (P4C) alanında önemli isimlerden birisi olan Gareth B. Matthews’un yazdığı ve yıllardır baskısı bulunmayan kitap, Meryem Bülbül tarafından çevrilerek Say Yayınları tarafından tekrardan okuyucuya sunuldu. Kitap “Felsefe ve Çocuk – Çocukların Felsefi Sorularına Yanıt Vermek” ismi ile raflarda yerini aldı.

“Felsefe tarihinin ve kurumsallaşmış felsefenin sırtımıza yüklediği katı sorumluluklardan bir anlığına kurtulup gerçek bir felsefi duyarlılık geliştirmek, çocukların felsefi sorularına kulak vermek ve hayret duygusu ile zihnimizin çeperinin genişlemesine izin vermek belki de kaybedilen bu inancı yeniden kazanmayı sağlayabilir.
Matthews, Çocukluk Felsefesi alanındaki kilometre taşlarından birisi ve Felsefe ve Çocuk filozofun bu alanda kaleme aldığı en önemli eserlerden. Otantik bir varoluş olarak çocukluğa duyulan ilgi, aynı zamanda felsefenin diri kalmasını sağlayan hayret duygusuna bir övgüdür. Yalnızca çocuklar ve çocuklarla çalışanlar için değil, felsefeyi yeniden çocuksu hayret ile buluşturmak isteyen herkes için cüretkâr bir kitap.
İdeal olarak, belirli bir soruya ilişkin literatürü iyice kavramak, kişinin kendi cevabına veya çözümüne ulaşabileceği besleyici bir bağlam sağlar. Ama bu her zaman bu şekilde olmaz. Bazen filozoflar başkalarının görüşlerini açıklamaya o kadar dalar ki başlangıçta o sorunun kendilerinde uyandırdığı merakı zaman içinde kaybederler.”

Kitaba aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://www.kitapyurdu.com/kitap/felsefe-ve-cocuk/648872.html

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.