Site Rengi

Aratos Felsefe Dergisi 111. Sayısını Yayınladı!

Aratos Felsefe Dergisi 111. Sayısını Yayınladı!
24 Haziran 2022 15:15
0
A+
A-

Aratos Felsefe Dergisi’nin yayın yönetmeni ve gazeteci Uğur Pişmanlık tarafından yayınlanan yeni sayı tanıtım yazısı;

Tarsus’ta yayınlanan Aratos felsefe, kültür ve sanat dergisinin 111. sayısı çıktı. Gazeteci Uğur Pişmanlık’ın yayınladığı ve adını Antik Çağ’da yaşamış filozof Tarsuslu Aratos alan derginin, 111. sayısının konu ve yazarları şöyle: Aydınlanma olmadan felsefe olmaz/Sunu (Uğur Pişmanlık), Çizgiyle/Karikatürler (Herluf Bidstrup), Sarı Devrik Bakışlar (Havva Ağral), Sanatın Sır’lanan Serüveni (Hasan Çapik), Toprak Yanarsa (Ali Özenç Çağlar), Sotadan Stoaya (Uğur Pişmanlık), Herkesin Herkese Karşı Savaşı Tarsus (Prof. Dr. Doğan Göçmen), 2. Stoa Felsefe Festivali Programı.

Tarsus’un tek entelektüel yayını olan Aratos felsefe dergisinin yayın Yönetmeni gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık’, “Aydınlanma olmadan felsefe olmaz,” başlıklı sunuş yazısında şunları dile getiriyor, “Aratos Felsefe Dergisi olarak 19. yılımızı Tarsus ve Mersin’de etkinliklerle kutladık. Aratos Felsefe Dergisi olarak 19. Yıl kutlama etkiliğinin ilki Tarsus’ta tarihinde Mehmet Bal Sanat Galerisinde, Mersinli yontu sanatçısı Hasan Canel’in “Kibele’nin Kadınları” Ahşap Heykel Sergisini açtık. Yine aynı mekânda 2022 “Aratos Kültür Sanat Ödülü”, Ressam ve Eğitim Emekçisi, ressam ve Tarsus Ressamlar Dernek Başkanı Ümit Aslan ile yazar Cemile Cereb’e verildi.

Aratos Felsefe Dergisi olarak 19. Yıl kutlama etkiliğinin ikincisi ise Mersin’de Kültürhane’de açıldı. Canel’in “Kibele’nin Kadınları” Ahşap Heykel Sergisinin yer aldığı etkinlikte, “Antik Çağ’da Tarsus’ta Felsefe” belgesel film gösterisi gerçekleştirilirken, Uğur Pişmanlık’la söyleşi yapıldı ve Aratos Yayınları standına kitaplarını imzaladı.

Önerimiz doğrultusunda, ilkini geçen yıl Kasım ayında Aratos dergisi ve Tarsus Kent Konseyi olarak gerçekleştirdiğimiz Stoa Felsefe Festivali’nin bu yıl ikincisini yapıyoruz.

Tarsus 1. Stoa Felsefe Festivali, 27-29 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Bu yıl, Aratos dergisi, Tarsus Kent Konseyi ve Tarsus Belediyesi’nin ortak etkinliği olarak gerçekleştirilecek.

27-28 Mayıs’ta Tarsus’ta St. Paul Kilisesi Anıt Müze ve Gözlükule Kazı Araştırma Merkezi’nde, 29 Mayıs Pazar günü ise Mezitli Belediyesi, Mezitli Kent Konseyi’yle birlikte Mersin’de yapılacak.

Tarsus 1. Stoa Felsefe Festivali’nde bu yıl Tarsuslu gökbilimci filozof Aratos’tan yansımalar resim sergisiyle açılacak, devamında felsefe belgesel film gösterisi, felsefi bir tiyatro oyunu ve müzik dinletisi ile festivalin düşünsel yönünü oluşturan ve çeşili üniversitelerden değerli akademisyenlerin katılımıyla felsefe yapılacak.

Temel amacı, felsefenin toplumsallaşması, insanlarda bir bilinç yaratması ve aydınlanma olan felsefe çabalarımız, sanat dallarıyla da etkileşim içinde, üreterek ve paylaşarak Tarsus’un bir felsefe kenti olması yolunda sürüyor.

Biliyoruz ki aydınlanma olmadan felsefe olmaz.”

 

Uğur Pişmanlık

Aratos Dergisi Yayın Yönetmeni

 

Aratos Felsefe Dergisi’ni edinmek için;

Aratos Dergisi Kültür Sanatevi Gözlükule Mah. Abdi İpekçi Cad. No: 86 Tarsus

Tel. 0 533 723 47 89

Aratos Dergisi yıllık abone bedeli 40 TL.

Banka hesabı: Uğur Pişmanlık adına

İş Bankası Tarsus Şubesi

Hesap No: 06621-0661491

İBAN No: TR 890006400000166210661491

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.