Site Rengi

İyimser Olmayan Umut – Terry Eagleton (Çeviren: Emine Ayhan)

İyimser Olmayan Umut – Terry Eagleton (Çeviren: Emine Ayhan)
26 Mayıs 2021 09:42
0
A+
A-

Terry Eagleton’dan çağımız için aydınlatıcı olacak bir kitap daha var sırada: “İyimser Olmayan Umut”. Bastığı kitaplarla hepimiz için ufuk açıcı olan Ayrıntı Yayınları etiketini taşıyor. Eagleton’ın bu kitabı da yine ve Emine Ayhan’ın çevirisiyle de hepimiz bu kitapla buluşabilme şansını yakalıyoruz.

Eagleton bu kitabında, hele de şimdilerde, en çok ihtiyacımız olan umudun izini sürüyor ve hep anlaşıldığı gibi umudun sadece “iyimserlik”le ilgili olmadığını gösteriyor bize. Tam da burada, boş umutlar ve dolu umutlar arasında yaptığı ayırım hepimiz için çok aydınlatıcı olacak bana kalırsa.

“Hani şu meşhur bardağın yarısını boş gördüğü yetmiyormuş gibi, diğer yarısının da tadı berbat bir şeyle dolu olduğundan neredeyse emin biri olarak, umut üzerine yazmak için biçilmiş kaftan değilim muhtemelen. Bir yanda hayat felsefesi ‘ye, iç, eğlen, yarın öleceğiz nasılsa’ cümlesiyle özetlenebilecek olanlar var, bir yanda da kendime çok daha yakın hissettiğim, ‘yarın öleceğiz’ diyenler. İnsanı dertlere salan bu eğilimlere rağmen bu konu üzerine yazmayı seçmemin bir nedeni, umudun, Raymond Williams’ın deyişiyle, ‘geleceğin kaybının hissedildiği’ bir çağda merak uyandırıcı biçimde ihmal edilmiş bir kavram olması (Terry Eagleton).

Marksist edebiyat eleştirmeni Terry Eagleton bu kitabında insani duyguların en hassaslarından biri olan ‘umudu’ mercek altına alıyor. Eagleton boş umutlarla dolu umutlar arasında belirgin ayırımlar yaparak, ‘ihmal edilmiş’ bu duyguyu edebiyat eserlerinden felsefi metinlere uzanan geniş bir düzlemde sorunsallaştırıyor. Eagleton bu çabasından hareketle gündelik hayatın boğucu ilişkileri, iktisadi süreçlerin geçirimsiz kodları arasında bocalayan ‘şimdi’nin insanına kışkırtıcı olduğu kadar düşündürücü de olan parlak yorumlar sunuyor: hâlâ umudu olanlar ve umuttan bütünüyle vazgeçenler için eşsiz bir başucu kitabı…”

https://www.ayrintiyayinlari.com.tr/kitap/iyimser-olmayan-umut/1093

Hazırlayan: Beste NÂSIR

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.