Site Rengi

6. Sinema ve Felsefe Sempozyumu Bildiri Çağrısı

6. Sinema ve Felsefe Sempozyumu Bildiri Çağrısı
24 Temmuz 2023 14:27
0
A+
A-

SineFilozofi Dergisi tarafından düzenlenmekte olan Sineme ve Felsefe Sempozyumu, 2018, 2019, 2020, 2021 ve 2022 yıllarını takiben 2023 yılında altıncı kez gerçekleştirilecek. Sempozyum bu yıl SineFilozofi Dergisi ve Sinema ve Sanat Derneği işbirliği ile düzenleniyor. 3 gün sürecek sempozyum programında, sinema üreticisi konukların katılacağı paneller de bulunuyor.

Sinefilozofi Dergisi tarafından duyurulan sempozyum metni;

Filmler ile felsefe arasında ilişki kurulabilir mi? Sinemanın kendisi felsefeye ne gibi katkılar sunabilir? Sinemanın yazılı felsefeye katkı dışında kendi başına felsefe yapabilmesi, özgün düşünceler üretebilmesi mümkün müdür?  Eğer filmler felsefe yapıyorsa imajlarla yapılan bu felsefenin söz ve yazı ile yapılan felsefeden ne gibi farkları olabilir?

Türkiye’de sinema felsefesi alanında ilk ve tek uluslararası alan indeksli akademik dergi olarak faaliyette bulunan SineFilozofi Dergisi ile 2016 yılından başlayarak bu soruların peşinde SineFilozofik bir yolculuk başlattık. 2018’de başlattığımız sinema ve felsefe sempozyumları serisiyle devam eden yolculuğumuz 2022 yılında Sinema ve Felsefe Derneği ile bir başka safhaya ulaştı.

Bugün sizleri Ankara’da 8 -10 Aralık 2023 tarihinde,  SineFilozofi Dergisi ve Sinema ve Felsefe Derneği işbirliğinde düzenlenen, düşünen, üreten ve mevcut dünyaya alan açan herkesi bir araya getirmeyi amaçlayan 6. Uluslararası Sinema ve Felsefe Sempozyumu’na davet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Sinema ve Felsefe Sempozyumuna, 6. Yılımızda, sinema ve felsefe alanında öne çıkan Davetli Konuşmacılarımızı sizlere bildirmekten onur duyarız.

Bu yıl sempozyumumuzda kültürel çalışmalar ve eleştirel teori alanında çalışmalar yapan Prof. Dr. Ian Buchanan, felsefe ve film, bilişsel bilimler ve etik alanında çalışmalar yapan Filmle Düşünmek kitabının yazarı Assoc. Prof. Dr. Damian Cox Keynote Speaker olarak yer alacaktır.

Sinema araştırmacısı ve siyaset bilimci Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Çetin Türkyılmaz, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Sengün Meltem Acar Keskin yurtiçi davetli konuşmacılarımız olarak sempozyumumuzda yer alacaktır.

Davetli konuşmacılarımız yanında, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da, sinema ve felsefe ilişkisi üzerine derinlemesine düşünme ve tartışma olanağı yaratma amacıyla Sempozyum, sinema uygulayıcıları ile akademik çevre ve tüm sinemaseverleri bir araya getirmeyi hedeflemektedir. Bu çerçevede Sempozyum’da, akademik alanda çalışma yürütenlerin ve sinema-felsefe üzerine düşünenlerin bildiri sunumları ile sinemamızda ürün veren yönetmenlerimizin, sanatçılarımızın söyleşileri yer alacaktır.

8-10 Aralık 2023 tarihinde Ankara’da gerçekleştireceğimiz SineFilozofi Dergisi 6. Uluslararası Sinema ve Felsefe Sempozyumu, Cer Modern Sanatlar Merkezi işbirliği ile CerModern Konferans Salonunda gerçekleştirilecektir.

Adres: Altınsoy Cad. No:3 Sıhhıye, Ankara

Sempozyumumuz, yurtdışından katılan katılımcılar için hibrit formda düzenlenecek olup, Yurt içinden dahil olacak katılımcıların yüz yüze katılımları beklenmektedir.

Sempozyumun dili Türkçe ve İngilizcedir. Gönderilen bildiriler, bilim kurulunda yer alan  en az iki hakem tarafından kör hakem sistemi ile değerlendirilecektir. Sempozyumda kabul edilen ve sunulan bildiler, yine hakemlik sürecinin ardından elektronik ortamda yayımlanacak olan “Tam Metinler Kitabında” yayınlanacaktır.

Bildiri özet metinlerinin en az 150 en fazla 350 kelime, bildiri tam metinlerinin ise en az 3000 en fazla 7000 kelime olması gerekmektedir. Metinlerin hazırlanmasında ise SineFilozofi Dergisi’nin yazım kurallarının dikkate alınması gerekmektedir. (https://www.sinefilozofi.com/dergi-hakkinda/yazim-kurallari/).

Bu yıl itibariyle bildiri özetlerinin, web sitemiz üzerinden (https://www.sinefilozofi.com/bildiri-ozet-formu/)  belirlenen tarihler içerisinde gönderilmesi gerekmektedir.

Önemli Tarihler

Bildiri Özeti Son Teslim Tarihi: 01 Ağustos 2023

Sempozyum Tarihi: 8-10 Aralık 2023

Tam Metin Gönderimleri için Son Tarih (Türkçe): 15 Şubat 2024

Tam Metin Gönderimleri için Son Tarih (İngilizce): 15 Mart 2024

Kabul Edilen Tam Metinlerin Online Sempozyum Bildirileri Kitabında Yayınlanma Tarihi:  Eylül 2024

Sempozyuma Tam Metin gönderimi zorunlu değildir. Tam metinlerinin yayınlanmasını arzu eden katılımcıların, tam metinlerini belirlenen tarihler içerisinde sinefilozofitammetin@gmail.com adresine göndermeleri gerekmektedir.

Üç gün boyunca sinema ve felsefe üzerine konuşup fikirlerimizi paylaşabileceğimiz, yeni “düşünce” üretimlerine olanak sağlayacak Sinema ve Felsefe Derneği iş birliğinde düzenlenen SineFilozofi Dergisi 6. Uluslararası Sinema ve Felsefe Sempozyumu’na sizleri katılımcı ve dinleyici olarak davet ediyor. Yeniyi arayan ve üreten herkesi bekliyoruz!

8-10 Aralık 2023’te görüşmek dileğiyle!

Sempozyum Düzenleme Kurulu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.