Site Rengi

Antik Yunan’dan Önce Felsefe-Eski Babil’de Hakikat Arayışı

Antik Yunan’dan Önce Felsefe-Eski Babil’de Hakikat Arayışı
15 Mart 2022 19:57
0
A+
A-

Felsefenin anavatanı olarak görülen Yunanistan ve ilk filozofların ortaya çıktığı Antik Yunan döneminin zeminini nerede hazırlanmıştır? Bu konu bugün bile felsefenin gündeminde yer alan bir tartışmadır. “Antik Yunan’dan Önce Felsefe” eseri ile Marc Van De Mieroo, Yunanlardan üç bin yıl önce bir Yakın Doğu halkının zengin ve sofistike bir felsefe geleneğine sahip olduğunu ve Antik Yunan’dan önce felsefenin anavatanı olmayı çoktan hak ettiklerini iddia eden bir argüman ortaya koymuştur. Bu eser, Ketebe Yayınlarından okuyucuya sunulmuştur. 

‘Antik Yunan’dan Önce Felsefe, Antik Mezopotamya çalışmalarına yön verecek, özgün, iyi temellendirilmiş ve zengin bir belge arşivi sunan yetkin bir çalışmadır.’ 

-Benjamin Foster, Yale Üniversitesi

“Felsefenin Batı’ya özgü olmadığı, yalnızca Klasik Yunan’la başlamadığı ve Yunan felsefesinin Yakın Doğu geleneklerinden etkilendiği konusunda giderek artan bir kabul var. Yine de bugün bile, Yunanlardan önce gelenin “felsefeden önce” olduğu yaygın bir varsayımdır. Antik Yunan’dan Önce Felsefe, bir Yakın Doğu halkının, Yunanlardan üç bin yıl önce bu isme tamamen layık, zengin ve sofistike bir felsefe geleneğine sahip olduğu konusunda çığır açan bir argüman sunuyor. Bu kitap, Babilli filozofların var olduğunu ve çivi yazısına dayanan tutarlı bir mantık sistemi kullanarak sistematik bir şekilde bilgiyi incelediklerini iddia eden ilk kitaptır. Kitap, Babil’in bilgiye yaklaşımlarını üç alanda ortaya koyuyor: Yazılı kelimeyi analiz.”

Satın almak için: link

Hazırlayan: Elif Büşra USTA

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.