Site Rengi

Felsefede Kent ve Kent Hakkı

Felsefede Kent ve Kent Hakkı – Kolektif Çalışma (Editörler: Özgüç Güven ve Murat Ertan Kardeş)

Felsefede Kent ve Kent Hakkı
17 Ağustos 2021 16:31
0
A+
A-

“Felsefede Kent ve Kent Hakkı” İstanbul Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan yeni bir kitap. Özgüç Güven’in ve Murat Ertan Kardeş’in editörlüğünde hazırlanan bu kolektif çalışma, içindeki metinlerle hepimizi, felsefeyi merkeze koyarak, farklı perspektiflerden, farklı ilişkilerle, bağlantılarla kentin peşine düşürüyor.

“Kent politik ve felsefi tasarıların hep kalbindedir. Kent, bir yandan insani özlemler ve arayışların mekanı, diğer yandan ise kaygı ve tedirginliklerin de parçasıdır. Kentin bu çifte paradoksal karakteri, felsefeyi ve filozofları onun güncel statüsünü sürekli düşünmeye itmektedir. Biliyoruz ki, felsefe ‘kentin (polis’in) çocuğudur’, bir başka deyişle kentsel yaşamın ürünüdür. Toplumsal mekanın ve politik birlikteliğin ortamı olarak kent, felsefi etkinliğin koşulu olmuştur. Felsefe bu anlamda koşullarından yoksun değildir aksine koşullarında kendisini ortaya koyan bir etkinliktir.

Eldeki kitap, kent üzerine çeşitli felsefi refleksiyonları ortaya koymaktadır. Kitap özellikle kentsel krize ve kent hakkı tartışmalarına odaklanmaktadır. Bunun yanı sıra kent-felsefe bağıntısını dil, sınır, sanat, mimari, meta-felsefe bakımlarından ele EDITORS Özgüç GÜVEN Assoc. Prof., Istanbul University Faculty of Letters, Department of Philosophy, Istanbul, Turkey M. Ertan KARDEŞ Assoc. Prof., Istanbul University Faculty of Letters, Department of Philosophy, Istanbul, Turkey almaktadır. ‘Kent’ üzerine bir araştırma sadece teknik uzmanların söylemlerinin toplamına indirgenemez, bunun ötesinde, bütün pragmatik söylem tiplerini aşarak, eşitlik, özgürlük ve kurtuluş tartışmalarının bağrında bütünselliğiyle kent durmaktadır. Max Weber tarafından alıntılanan bir atasözü, ‘Stadtluft macht frei’ (kent havası özgür kılar) bize aynı zamanda kentin tahakküm ve özgürlük yeri olduğunu hatırlatmaktadır. Bu açıdan kent her türlü mücadelenin alanıdır.”

https://iupress.istanbul.edu.tr/tr/book/philosophical-remarks-on-city-and-right-to-the-city/home

Hazırlayan: Beste NÂSIR

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.