Site Rengi

Devlet Fikri – Siyaset Kuramına Giriş

Devlet Fikri – Siyaset Kuramına Giriş
20 Kasım 2021 14:19
0
A+
A-

İnsanın doğası gereği duyduğu ihtiyaçlardan biri olarak ortaya çıkan devlet fikri, yüzyıllardır birçok düşünür tarafından tanımlanmış ve şekillendirilmiştir. Devletin neliği ve nasıllığı üzerine ortaya konan fikirlerin, güç, yasallık ve meşruluğu içerek bir tanımlama olması gerektiğini savunan Alessandro Passerin d’Entreves, Devlet Fikri adlı kitabıyla bu nitelikleri barındırmayan devlet tanımlarının eksik olduğunu ve bu eksikliğin sebep olacağı sonuçları ele almıştır. Kitap Zoe Kitaptan okuyucuya sunulmuştur.

“Devleti devlet yapan veya devleti ayakta tutan nedir? Tıpkı hukukla ilgili “nedir” sorusunda olduğu gibi, devlet hakkındaki “nedir” sorusu da, en nihayetinde buyurgan bir “olmalıdır” sonucuna varmaktan uzak duramaz. “Devlet nedir?” sorusuna verilecek salt betimsel bir cevap, cevabı kabul edenlerce devletin nasıl olması gerektiğine dair bir talimat olarak anlaşılıp insanların devlete karşı tutumlarını belirleme kapasitesine sahiptir. Bunun sonucunda güce dayalı hayli gerçekçi hatta biraz da eleştirel bir açıklama, siyaset sahnesindeki ahlaksızlığı meşrulaştırmaya aday olabilir.

d’Entréves, devleti güçle açıklamanın panzehri olarak sunulan yasallık koşulunun da esasında güçten uzaklaşmadığını, hukukun ancak güçle var olabildiğini söyleyerek siyaset felsefesi tarihinin daha erken dönemlerinden ödünç aldığı meşruiyet düşüncesini modern dünyaya uyarlamaya çalışıyor. Yazara göre devlet fikri güç, yasallık ve meşruluğu birlikte içerir. Devleti bu üç nitelikten herhangi birini göz ardı ederek açıklamaya yönelen girişimler eksik kalmaya yazgılıdır. Kitap, meşruluğun yasallığa indirgendiği ve yasallığın güçle belirlendiği bir çağda iyiden iyiye yoksullaşan devlet fikrinin hakkını vermeye çalışıyor.”

Satın almak için lütfen tıklayınız.

Hazırlayan: Elif Büşra USTA

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.