Site Rengi

Gerçeğin Belleği Bir Alfred North Whitehead Portresi

Gerçeğin Belleği Bir Alfred North Whitehead Portresi
24 Ekim 2021 12:39
0
A+
A-

Sercan Çalcı, Gerçeğin Belleği Bir Alfred North Whitehead Portresi adlı çalışmasında, Whitehead’in matematik ile başlayıp metafiziğe dönüşen felsefi çalışmalarını ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Çalcı’nın bu eseri, Norgunk Yayınlarından okuyucuya sunulmak üzere hazırlanmıştır.

“Kitap yayınlamak bir “olay”dır, ama beklenmeyen kitaplar yayınlamak bir yayıncı için olayların en güzelidir. Sercan Çalcı’nın Gerçeğin Belleği işte tam tamına böyle bir kitap. Türkçe yazılmış özgün felsefe metinlerinin hiç yok denecek kadar az üretildiği bir düşünce ortamında Alfred North Whitehead gibi kolay ele geçmeyen bir filozof üzerine tekil dokunuşlarla örülmüş bir portre metni yazmak, yayınlamak, okumak bir “olay” çıkarmaktan başka nasıl tanımlanabilir ki!

Whitehead ilkin bir matematikçi, Cambridge’de uzun yıllar ders veriyor, bu alandaki en önemli çalışması öğrencisi Russell’la birlikte yazdıkları üç ciltlik Principia Mathematica. Sonra, 60’lı yaşlarına iyice yaklaştığında, felsefeye olan ilgisi giderek ağır basmaya başlıyor. Harvard’ın davetiyle gittiği Amerika’da düşünce tarihine “beklenmedik” varyantlar, sapmalar, kırılmalar olarak eklemlenen kitapları peş peşe kaleme alıyor. Dışarıdan gelenleri ağırlama protokolü gereği uzun yıllar görmezden gelinerek, sükut suikastına uğratılıyor bir şekilde. Neyse ki bugün dünyanın birçok yerinde kurulan araştırma grupları ve benzeri yapıların bünyesinde Whitehead’in çok katmanlı felsefi düşüncesi üzerine boyutlu çalışmalar yapılmakta.

Sercan Çalcı bu çalışmasında Whitehead’in yıllar içinde matematikten metafiziğe evrilen felsefi kazılarının çıktılarını görünür kılmakla kalmıyor, Whitehead’in kavramlarını/akorlarını icra ederken kendi müzikal düşünce ritmini Türkçe felsefe yazımının bir standardı haline getiriyor.”

İÇİNDEKİLER

INTRO

Bir Suikast Girişimi 

Damnatio Memoriae 

Prizma

Gerçeğin Belleği

 

BİR OLAY KURAMI

Heterojen Düşüncenin Yolları 

Çatallanmaya Karşı 

Doğanın Geçişi 

Mutlak Değil 

Konaklar

Matador

Ses ile Nota

Algılı Olay

Ömür 

Ontolojik Platform 

 

DOGMATİZME KARŞI 

Okyanusa Açılırken

Suflör

Organizma

Dipolar 

Merkez Merkez

Çevreler 

Oluşun Örgütlenmesi 

Basit Lokasyon 

Soyutlama 

Materyalizmin Eleştirisi 

Öznelciliğin Eleştirisi 

Rekabetçiliğin Eleştirisi

Son Bilincini Parçalarken

VARLIK ile OLUŞ

Karşılıklı İçkinlik

Program

Spekülatif Felsefe 

Dokuz Büyük Engel

Varoluşun Sekiz Kategorisi 

İlkeler 

Deneyim İle Varlığın Sosyolojisi 

Hislerin Okyanusu

Tanrı ile Dünya

Senfonik Evren

FİNAL 

Eros

Pereunt et Imputantur 

(Kitap satışa sunulduğunda satın alma linki haberimize eklenecektir.)

Hazırlayan: Elif Büşra USTA

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.