Site Rengi

Thomas Aquinas – O. Faruk Akyol

Thomas Aquinas: Doctor Angelicus Hayatı, Eserleri ve Düşüncesi – Ö. Faruk Akyol

Thomas Aquinas – O. Faruk Akyol
29 Mayıs 2021 09:32
0
A+
A-

Ortaçağ’a uzanıyoruz bu kez; sadece tam on gün önce okuruyla ikinci kez buluşan bir kitapla tabii ki: “Thomas Aquinas: Doctor Angelicus Hayatı, Eserleri ve Düşüncesi”. İlk kez Homer Kitabevi’nden 2006 yılında çıkan bu kitap, şimdilerde Alfa Yayınları etiketiyle hepimize yeniden göz kırpıyor.

Ortaçağ tamamen karanlık mı gerçekten? O. Faruk Akyol’un kaleminden Aquinas’ın izini sürmek isteyenlere…

 “13. yüzyılla birlikte akıl (ratio) ile iman (fides) arasındaki ayırımın zorunlulukla yansıdığı felsefe-teoloji ayrılığından hareketle, felsefi konuları titizlikle ve seküler bir biçimde ortaya koymaya çalışan insanlar belirmiştir. Thomas Aquinas’ın da felsefi olan ile teolojik olanı birbirinden ayrı bir şekilde değerlendirdiğini ve bunu da takdir edilecek bir ölçüde başardığını söyleyebiliriz.

Elinizdeki kitap, Avrupa’nın toplumsal ve kültürel anlamda baş döndürücü bir hızla değişim geçirmeye, manastırların yanı sıra seküler bir eğitim kurumu olarak üniversitelerin filizlenmeye başladığı bir dönemde yaşayan, ortaya koyduğu eserlerle Hıristiyan teolojisinin tartışmasız isimlerinden biri haline gelen ve Papa XXII. Johannes’in talimatıyla 1323’te aziz ilan edilen Thomas Aquinas’ın hayatına, eserlerine ve düşünce dünyasına bütüncül bir bakış sunan başucu eseridir.”

https://www.alfakitap.com/Kitap/thomas-aquinas-o-faruk-akyol-alfa-yayinlari/410973

Hazırlayan: Beste NÂSIR

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.