Site Rengi

Hayatın Anlamı – Terry Eagleton

Hayatın Anlamı – Terry Eagleton (Çeviren: Kutlu Tunca)

Hayatın Anlamı – Terry Eagleton
7 Temmuz 2021 11:09
0
A+
A-

Terry Eagleton’ın bir başka önemli kitabı da Hayatın Anlamı. Yine Ayrıntı Yayınları etiketiyle ve Kutlu Tunca’nın çevirisiyle literatürümüze giren bu kitap, zaman zaman hepimizin aklında dolaşıp duran ve felsefede de cevaplanmaya girişilen çok temel olduğu kadar oldukça uğraştırıcı da olan bir sorunu ve soruyu mercek altına alıyor: Hayatın bir anlamı var mıdır? Varsa bu anlam nerede yatar? İşte, bunlar ve benzerleri gibi soruları akıllarında dolaştırıp cevap(lar) bulmak isteyenlerin peşine düşmesi gerekiyor Hayatın Anlamı‘nın.

“Hayatın anlamı nedir? Daha fazla güç, servet, seks, aşk, çikolata, futbol, entelektüel tefekkür ya da günü yaşamak mı? Hayatın bir anlamı var mıdır; yoksa o da tüm anlamlar gibi sadece postmodern bir kurgudan mı ibarettir?

Anlamın hızla buharlaştığı günümüz kapitalizminin kentli, pragmatik, politik, ve kültürel dünyasında her şeye rağmen ortak ya da hayatlarımıza gömülü anlamlardan bahsedebilir miyiz?

Terry Eagleton bu kısa ‘giriş’ kitabında, insan bilimlerinin terk ettiği ve popüler kültürle anlam endüstrisinin istila ettiği bir alanda hayatın anlamını sorguluyor. Hayatın anlamını, anlamın hayatını oluşturan dilbilimsel, etik, kültürel ve politik göstergelerle tartışan Eagleton’ın anlatısına Shakespeare’in tiyatral karakterleri, Wittgenstein’ın ‘dil oyunları’, Schopenhauer’un ‘istenç’i, Heidegger’in ‘hiç’i, Sartre’daki endişe, Samuel Beckett’in ‘belki’si ve Freud’un ‘bilinçdışı’ da parçalar halinde katılıyor. Aristo’dan Marx’a uzanan bir ahlaki soykütük dahilinde insanın kendini gerçekleştirmesi, kişisel tatmin, toplumsal birer pratik olarak mutluluk, sevgi ve erdem gibi kavram ve değerleri yorumlayan Eagleton’ın bu kitabı, hayatı hâlâ hayati göstergeleriyle dert edenler için bir düşünme çağrısı. Hayatı ya da dendiği gibi, ‘Ey Hayat!’ı.”

https://www.ayrintiyayinlari.com.tr/kitap/hayatin-anlami/484

Hazırlayan: Beste NÂSIR

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.