Site Rengi

Türkiye’de ilk kez P4C ve Yaratıcı Drama buluşuyor!

Türkiye’de ilk kez P4C ve Yaratıcı Drama buluşuyor!

P4C Türkiye tarafından geliştiren bu yöntem Türkiye’de ilk kez P4C ile Yaratıcı Dramayı birleştiriyor!

“Öncelikle P4C ve yaratıcı dramayı birleştirme fikrinin aslında çocukların ihtiyacından doğduğunu belirtmeliyim. Yaptığım atölye çalışmalarında yaratıcı dramada eksik kalan yönlerin P4C ile tamamlanabildiğini aynı şekilde P4C uygulamalarında yaratıcı dramadan faydalanmanın çocuklar üzerinde olumlu etkiler oluşturduğunu görmek bu fikri destekledi. Bundan sonraki uygulamalarda yavaş yavaş bazı teknikleri P4C uygulamalarına dahil etmeye başladım. Deneyimlerimden yola çıkarak şunları söyleyebilirm: P4C, drama ile birleştiğinde düşünme edimine duyular ve duygular da eşlik etmekte dolayısıyla daha ilgi çekici hale gelmektedir. Bildiğiniz üzere P4C oturumları bir uyaran paylaşımı ile başlar. Bu uyaranın canlandırma, materyal kullanma (özellikle kukla) şeklinde paylaşılması odağı bir yere toplama, uyaranın daha net anlaşılması ve içselleştirilmesi anlamında fayda sağlamaktadır. Dramadaki deneyim, gerçeğin yeniden kurgulanması yoluyla sağlanır. Bu şekilde bir özgürlük alanı yaratan drama P4C soruşturmalarında ihtiyacımız olan güvenli ortamı bizlere sunmuş olur. Yaratıcı drama ile P4C arasındaki en temel benzerlik bir çatışma barındırıyor olmasıdır. Soruşturmalarda yaratıcı drama kullanmak felsefi problemin daha net bir şekilde görünmesine olanak sağlamaktadır. Yaratıcı, işbirlikçi, eleştirel ve özenli düşünme de her iki yöntemin ortak noktalarındadır. Bu iki yöntemin bir arada sunulabilmesi bu ortak noktaların daha da pekişmesine katkıda bulunmaktadır.”

P4C Drama eğitmen eğitimleri 26 Nisan’da başlıyor. Eğitime katılmak için P4C Türkiye’den en az 1 seviye 1. Seviye Çocuklarla ve Topluluklarla Felsefe Eğitimini tamamlamak gerekmektedir. Bunun için endişelenmeyin, 1. Seviye Eğitmen Eğitimleri de hemen öncesinde 12 Nisan tarihinde başlayacaktır.

P4C Drama Eğitimi İçeriği

  • Yaratıcı drama nedir?
  • Yaratıcı dramada kullanılan teknikler nelerdir ?
  • Yaratıcı drama ve P4C ‘nin ortak noktaları nelerdir?
  • Yaratıcı drama tekniklerini P4C uygulamalarında nasıl kullanabilirsiniz?
  • P4C & Yaratıcı dramanın birlikte kullanıldığı uygulamalar

Kaynak:

P4C Türkiye – Çocuklarla Felsefe – P4C Türkiye Eğitim ve Danışmanlık

Hazırlayan: Sinem ÜNAL

Yorumlar

  1. Zafer Serhat ÜNAL dedi ki:

    Değerli hocam emeğinize sağlık, bizim yaştaki kişilerin zamanında görmesi gereken eğitimleri şuan ki çocukların görmesi ve bu bilgiler ışığında büyüyüp,gelişmesi aile bireyleri,ebeveynler için çok büyük bir şans , sizleri canı gönülden kutluyorum. Başarınız daim olsun.♥️🌹👍