Site Rengi

Kötülük ve Teodise

Kötülük ve Teodise
16 Ekim 2021 11:12
0
A+
A-

Kötülük ve Teodise eseri, Batı ve İslam Din Felsefesinde Kötülük Problemi ve Teistik Çözümler alt başlığıyla Rağbet Yayınları tarafından 3. baskısıyla okuyucuya sunulmuştur. Bu kitapta Cafer Sadık Yaran, Batı’daki kötülük probleminin yanında, bu problemin İslam düşüncesindeki vahiy veya insanın özgürlüğü gibi konularla ilişkisi bağlamında ortaya çıkan problemleri de ele almıştır. 

“Teodise, Tanrı ve adalet kavramlarının bileşiminden oluşturulmuş bir kavramdır ve dünyada görülen doğal veya ahlaki kötülükler karşısında, Tanrı’nın varlığının ve adalet gibi sıfatlarının itirazlar karşısında savunulması, sorular karşısın da açıklığa kavuşturulmasıdır. Teodise, bazen inanan biri tarafından sorulan acı ve ıstırapla ilgili masum bir soruya, bazende bu sorunun ateistik bir soruna dönüşmüş eleştirel bir itiraz haline verilen cevapları içerir. Bu soru ve/veya soruna kısaca kötülük problemi denir.

Bu kitapta ve eklerinde, Batı düşüncesindeki çeşitli teodiseler yanında, İslam düşüncesindeki Kur’ani teodise, felsefi teodise ve kelami teodiseler irdelendiği gibi, değer teodisesi, imtihan teodisesi, özgür irade teodisesi, doğal yasa teodisesi, vicdan ve vahiy teodisesi, ahirette adalet teodisesi, kötülükle mücadele teodisesi gibi kimi geleneksel ve bilinen kimisi ise yeni ve özgün çeşitli teodise düşünceleri irdelenmektedir.”

Satın almak için:

https://www.kitapyurdu.com/kitap/kotuluk-ve-teodise/596543.html

Hazırlayan: Elif Büşra USTA

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.