Site Rengi

PhilosophyForChildren (P4C) Çocuklar İçin Felsefe nedir?

PhilosophyForChildren (P4C) Çocuklar İçin Felsefe nedir?
17 Ekim 2020 22:19
0
A+
A-

Amerikalı filozof MatthewLipman tarafından geliştirilen bir eğitim metodudur. P4C açılımı itibariyle, ingilizcesi “PhilosophyforChildren/ Community”; türkçesi “Çocuklar ve Topluluklar için Felsefe” demektir.

Kısaltmasında kullandığımız 4C, C’riticalThinking (Eleştirel Düşünme), C’reativeThinking (Yaratıcı Düşünme), C’aringThinking (Özenli Düşünme) ve C’ollaborativeThinking (İş Birlikçi Düşünme) anlamlarını vermektedir.

Pedagojinin amacı, bahsi geçen kavramların hayata geçirilebilmesidir. Bu sayede çok boyutlu düşünebilen, mantıksal akıl yürütmeler yapabilen, ahlaki ve estetik yargıları kullanabilen bireylere dönüşmek hedeflenir. Yargılar geliştikçe, argümanları analiz etmek de beraber gelişmektedir. Bir argüman sunulduğunda çocuklar buna katılıp katılmadıklarını dile getirip nedenini sunmaktadır. Bu sunma ile daha özverili bir bakış açısı kazanacaklardır. Farklı farklı argümanlar tartışıp, alternatiflerini keşfederler. Bu pedagoji geliştirilirken Sokratik Diyalog yönteminden yararlanılmıştır.

Yorumlar

  1. Zafer Serhat ÜNAL dedi ki:

    Değerli hocam emeğinize sağlık, bizim yaştaki kişilerin zamanında görmesi gereken eğitimleri şuan ki çocukların görmesi ve bu bilgiler ışığında büyüyüp,gelişmesi aile bireyleri,ebeveynler için çok büyük bir şans , sizleri canı gönülden kutluyorum. Başarınız daim olsun.♥️🌹👍