Site Rengi

Felsefi Söylem Nedir? – Betül Çotuksöken

Felsefi Söylem Nedir? – Betül Çotuksöken
31 Ağustos 2021 11:21
0
A+
A-

Betül Çotuksöken’in “Felsefi Söylem Nedir?” isimli kitabı da, felsefenin kendine de yönelttiği nediri cevaplamaya girişen kitaplardan her şeyden önce. İnkılap Kitabevi etiketiyle okuruyla buluşan bu kitabında Betül Çotuksöken, ülkemizdeki iki felsefi söylem örneğini de ortaya koyarak -Takiyettin Mengüşoğlu’nun felsefi söylemi ve Nermi Uygur’un felsefi söylemi- felsefenin nasıl bir etkinlik olduğunu bütün ayrıntılarıyla belirliyor.

“Felsefe, her şeyi olduğu gibi kendisini de sorguluyor. Felsefe yöneldiği, sorguladığı her bireysel yapıda evrensel olanı yakalamaya çalışırken, kendisine de bu türden bir kaygıyla yöneliyor. Felsefe bireysel dil -ya da diller-, başka bir deyişle söylem olarak kendisini oluştururken, temelde evrensel nitelikler de taşıyor. Felsefi Söylem Nedir?, işte bu evrensel niteliklere yöneliyor; tek tek söylemlerin ortak paydalarını, arakesitlerini araştırıyor.

Felsefi söylemlerin her biri bu nedenle zaman ve mekânı aşıyor; ortak felsefi kaygılar, düşünenleri buluşturuyor. Felsefi Söylem Nedir?, dışdünya-düşünme-dil ilişkileri bağlamında ‘düşünce akrabaları’nın buluştuğu, yeni akrabalıkların kurulduğu bir yapıt olarak karşımıza çıkıyor.”

https://www.amazon.com.tr/Felsefi-S%C3%B6ylem-Nedir-Bet%C3%BCl-%C3%87otuks%C3%B6ken/dp/9751016266

Hazırlayan: Beste NÂSIR

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.